Sæsonens topscorere
af Tom Skovgaard     24/6-2007

Sæsonens topscorere

BMS Skak havde 8 hold med i sæsonens holdturneringer - 1.holdet i divisionsturneringen og de øvrige 7 hold i KSU's holdturnering. Slutresultater mv. kan ses via nyhederne fra afslutningerne lige op til påsken, og nedenfor samler vi lige op med de individuelle scorer og - ikke mindst - topscorerne! I tabellerne ses alle resultater. H betyder "hold" og B betyder "bræt" - og topscoreren er markeret med gul farve. Nederst suppleres lige med listen over de, som præsterede bedst iht. rating.

1.holdet
Topscorer: Ib Skovgaard med 6 af 7

SpillerHB Resultater runde 1 .. 7 PtsPartier
 Nikolaj Mikkelsen11 010100½ 2½7
 Peter Nicolai Skovgaard12 0½1011½ 47
 Sigfred Haubro13 11000½0 2½7
 Benjamin Skjoldan14 1½½1½01 4½7
 Thomas Bach Nielsen15 1110½½1 57
 Sven Pedersen16 01½11½0 47
 Søren Peschardt17 0011111 57
 Ib Skovgaard18 1011111 67

2.holdet
Topscorer: Michael Tandrup med 5 af 7

SpillerHB Resultater runde 1 .. 7 PtsPartier
 Jesper Ulrich 21   ½00 0 ½4
 Dimitri Bogdanov 2   1  1   22
 Jørgen Carstensen 2   0      01
 Carsten Hejberg 22 ½½1½ 00 2½6
 Tom Krog Nielsen 23 0½½0½11 3½7
 Dara Sevkan Akdag 24 0100001 27
 Alan Møller 25 1½½011  46
 Michael Tandrup 26 110½11½ 57
 Poul Nørgård Munk 27 ½1½½½1½ 4½7
 Tom Nicolaj Skovgaard 28 ½ 1½011 Sæsonafslutning

Tirsdag den 26. juni er der sæsonafslutning i skakklubben. Vi afslutter med en lynskakturnering for 3-mandshold. Det sociale er i centrum, og vi prioriterer at gøre alle holdene cirka lige stærke, så alle hold har en chance for at vinde.

Der bliver købt godt med præmier, så mød op og fejr midsommeren.

Husk: Mød frem senest kl. 19.30, hvis du vil deltage.

 

Slutrapport fra Stockholm
af Nikolaj Mikkelsen     18/6-2007

Slutrapport fra Stockholm
Nikolaj Mikkelsen sluttede med 6 af 9 - millimeter fra IM-norm

Mit 6.parti (runde 5) blev spillet mod GM Karlsson (2469). Jeg var hvid, og han overraskede mig med at spille fransk. 1.e4 e6 2.d4 d5 3.Sc3 Le7. Så var jeg ude af bogen. 4.e5 kunne ikke være dårligt tænkte jeg, og så kom 4...Sh6. Og så måtte jeg i boksen. Jeg klappede på h6 og forsvarede mig, men jeg skulle have spillet aktivt i stedet - min stilling holdt ikke til ren forsvar. Selvom det var tæt på. Turneringens første (og eneste) 0 blev indkasseret. Øv.

Dagen efter skulle jeg spille dobbeltrunde igen. Om morgenen mod Bjørn Gamback (2221). For at have en reel chance for at score en norm, var dette et parti jeg skulle vinde. Jeg havde sort og min modstander var tydeligvis tilfreds med remis. I en c3-sicilianer byttede han næsten alle brikker af, så vi endte op med et tårnslutspil, der var en lille smule bedre for mig. Jeg pressede på, og det virkede som om, jeg var ved at få fat i den lange ende, men ak. Remis blev det ved. Esben fandt nogle gode recourser i min stilling, hvilke jeg undervurderede under partiet. Øv øv. For at score norm skulle jeg nu vinde de to sidste runder over først Esben Lund og senere IM Gagarin. En ikke nem opgave.

Jeg havde 2 timer før jeg skulle spille partiet mod den absolut mest underratede i turneringen, (Esben Lund - 2309 - og flyvende deropaf), hvilke blev brugt til at køre en ordentlig pizza indenbords, skylle noget sodavand ned, og så kalde mig klar til runden med godt energiniveau igen (naturligvis kun halvt så energirigt som en god gang kartoffelmos a la Esben, men jeg regnede med, at jeg nok skulle klare mig alligevel). Jeg var sort, og vi spillede en lang variant i en Meraner (1.d4 d5 2.c4 c6 3.Sf3 Sf6 4.Sc3 e6 5.e3 Sbd7 6.Ld3 dxc4 7.Lxc4 b5 8.Le2). Vi spillede yderligere 7-8 træks teori og fik en spændende stilling. Jeg fandt en nyhed ved brættet i træk 18, som enten ville give mig lidt mere dynamisk spil (i slutspil dog flere svækkelser), eller ville føre til remis ved evig-skak. Det blev det sidste, og vi kunne begge tage hjem efter ikke alt for lang tid ved brættet.

Mit sidste parti blev spillet fredag aften, Jeg var hvid mod IM Vasili Gagarin (2404), som havde haft en dårlig turnering. Jeg fik en ond forberedelse ind (en halvglemt sidevariant i sveshnikov, som bestemt ikke skal undervurderes!) og min modstanders 15, træk var en lille smule upræcist, omend spillet i et enkelt parti af Van Wely (dog ikke med succes!). Jeg fulgte Ivanchuks spil mod Van Wely i ovennævnte parti og i træk 18 trådte min modstander ud af partiet. Alt i alt havde jeg efter åbningen en time mere på klokken og en bonde mere. Det var bare at køre partiet sikkert hjem - hvilket blev gjort! I træk 31 gav min modstander op.

Slutresultatet blev 6/9 i en IM-turnering med præstationsrating på... 2450! Kravet til IM-norm er en præstationsrating på 2451, så det kunne ikke være tættere på (modst. gns. var 2324,44 hvor kravet er 2324,5) eller højere! Rent faktisk, hvis blot én af mine modstandere havde haft 1 beskedent elopoint mere havde jeg scoret IM-norm. Spekulation, spekulationer - normerne kommer, når de kommer. Jeg er tilfreds med at have spillet en god turnering med kun 1 tab og gode resultater ellers. Placeringen blev en delt 2.plads med Esben, som desværre ikke sluttede af med lige så mange point, som han havde skudt turneringen igang med. Sejren gik til GM Karlsson, efter at have scoret 5½ af de 6 sidste partiet.

Se slutstillingen på turneringens hjemmeside her - ellers hos Schackforum her

 

Ratingtigerspringet 2007
af Tom Skovgaard     17/6-2007

Ratingtigerspringet 2007

Sæsonens ratingtigerspring blev vundet af Jon Capion, som er avanceret med flotte 345 ratingpoint siden sidste sæsonslut i juni 2006! Flot fremgang - vi ønsker tillykke! Som sædvanlig var der hård konkurrence fra flere andre af vores lovende unge talenter, som springer med flere hundrede ratingpoint pr. sæson. På 2.pladsen er Adam Thyssen avanceret med 264 foran Jonathan Braüner, som har hentet 207 ratingpoint. Derefter finder vi Alvin Moustgaard, som også er rykket pænt med 164 og nu er over 1600, mens Andreas Lyngsø-Petersen som den næste har hentet 135 point. Og endelig på 6.pladsen har vi den første seniorspiller, nemlig Sune Fischer, som er avanceret med 112 point. Se hele listen med alle som er gået frem i rating i sæsonens løb nedenfor - vi har undladt at træde i tallene for de øvrige :-)

Navndsu 06dsu 07dsu +/-
Jon Götz Capion11671512345
Adam Morsing Thyssen10001264264
Jonathan Braüner10001207207
Alvin Moustgaard14431607164
Andreas Lyngsø-Petersen10001135135
Sune Fischer15991711112
Lauritz Haar Ziethen1154125197
Henning Tornhøj Christensen1367146295
Jacob Abildlund Brorsen1642172482
Dara Sevkan Akdag1904198581
Jørgen Vilhelmsen1408146254
Andreas Markert1255130954
Loui Malthe Halse1248130052
Tom Nicolaj Skovgaard1847189750
Siv Haubro1640169050
Mikkel Berth Knoth1368141547
Nikolaj Mikkelsen2215225944
Jens Capion1000104040
Søren Rohmann-Sønderby1778181436
Alan Møller1687172235
Peter Kjær Olsen1269129425
Frederik Oest Møller1725174924
Thomas Bach Nielsen2131215423
Alexander Mills1000102323
Martin Jessen1000102323
Dimitri Bogdanov2015203520
Michael Tandrup1917193518
Søren Kilsgaard1704172117
Carsten Hejberg1973198815
Peter Nicolai Skovgaard2220223313
Torben Vang-Larsen1734174612
Ib Skovgaard2094210511
Ruben Birch150315129
Tom Krog Nielsen194919578
Michael Andersen159516005
Jørgen Carstensen200720092

 

Midtvejsrapport fra Nikolaj Mikkelsen i Sverige
af Nikolaj Mikkelsen     13/6-2007

Midtvejsrapport fra Nikolaj Mikkelsen i Sverige

Traditionen tro arrangerer Stockholm Skakklub en IM-turneringen her i starten af sommeren, og i år var Esben Lund og jeg selv inviteret med. Vi tog begge herop i håb om, at kunne rette op på landskampen og give svensken nogle tæsk! Vi bor begge hos en af arrangørerne, Jonas Sandbom, som gør et fornemt stykke arbejde med turneringen!

I runde 1 mødte jeg svenske Stefan Winge (2265) med sort. Det blev Najdorf, og jeg fik en bedre stilling fra åbningen. Chancen kom for at hugge til, men jeg tøvede, og i stedet vendte initiativet til hans fordel. Jeg blev tvunget til at give en officer for 2 bønder, men derefter overtog jeg initiativet, og min modstander fik en svær stilling. I gensidig tidnød faldt han i en kombination - og tabte derefter på tid i en tabt stilling
efter at have glemt uret fuldstændig. Han ærgrer sig sikkert gul og blå (eller ærgrer man sig rød og hvid i Sverige?) over at føre med en officer og indkassere et 0, men initiativet er noget så vigtigt i en skarp stilling.

I runde 2 havde jeg sort mod IM Poley (2365) fra Hviderusland. Jeg blev snydt i åbningen, og uden det var min hensigt kom jeg ud i en pirc-agtig stilling. Noget der overhovedet ikke passede mig! Det passede til gengæld min modstander fint, og min stilling forværredes hurtigt. Værre blev det, da jeg smed en bonde væk for ingenting overhovedet. Som jeg plejer lykkedes det mig at finde lidt rusk, og jeg ofrede en bonde for lidt aktivitet... og så et tårn! Fra praktisk synspunkt min bedste chance. Min modstander spillede en lille smule upræcist, og jeg holdt remis ved evig-skak. Et parti jeg ikke kan være tilfreds med - der er vist en type-stilling jeg skal have kigget på der!

I runde 3 havde jeg hvid mod Axel Smith (2256) fra Sverige. Jeg ville gerne vinde, men jeg ville ikke tabe, og det bar mit spil præg af. Lb5-siciliansk (Rossolimo) blev det, og hverken han eller jeg ville risikere noget, så efter et ikke alt for ophidsende parti endte det remis.

Her på 4. spilledag har jeg spillet dobbeltrunde. Jeg bliver nødt til at tage hjem før de to sidste runder, og spillede mod svenske Eric Blomqvist (2291) i morges. Jeg var hvid, det blev Najdorf - og en af de skarpe. Min modstander forstod ikke dynamikken, der var i stillingen, og efter 2 timer, måtte han give op.

Senere på dagen var det svenske Linus Olsson (2368), der stod for skud. Jeg spillede solidt med sort, og kom ud i en stilling, jeg mange gange har spillet med hvid. Jeg kendte den bedre end min modstander, og det virkede i det hele taget ikke som om, min modstander brød sig om at spille positionelt. Han blev stille og roligt, men sikkert, pryglet.

Esben har lige fra start ført turneringen og lagde ud med at vinde over de to IM'ere i runde 1 og 2. Gevinst i runde 3 og remis i runde 4 gør at han har 3½/4 og fører turneringen udelt. Esben har spillet rigtig godt, og har ikke givet sine modstandere mange chancer. Midtspillene med en lille fordel bliver stille og roligt kørt ud i et lidt bedre slutspil, og slutspillet bliver gang på gang vundet.

Jeg ligger lige i hælene på Esben, og min score er 4/5 her halvvejs i turneringen. Min forventede er 4½ af 9, og kravet for IM-norm er 6½. Jeg må tage et parti af gangen - alle der spiller med er gode spillere, og ingen point kommer af sig selv. Senere i dag er det GM Karlsson, jeg skal op i mod.

 

Nikolaj godt fra start i Sverige
af Tom Skovgaard     10/6-2007

Nikolaj godt fra start i Sverige

Nikolaj Mikkelsen vandt sit første parti i den svenske "Salonernas IM-turnering". Vi har ikke mere information endnu om turneringen eller om Nikolajs første point, men vi henviser dels til turneringens hjemmeside (se link'et i nyheder fra i går eller via aktuelle turneringer) - samt til den svenske dagligt opdaterede skaksite "Schackforum", et link vi har permanent under links-menuen.

Der sendes i øvrigt live fra turneringen - se link'et hos Schackforum - her

 

Nikolaj spiller IM-turnering i Sverige
af Tom Skovgaard     9/6-2007

Nikolaj spiller IM-turnering i Sverige

Klubbens topbrætspiller FM Nikolaj Mikkelsen spiller fra i dag IM-turnering i Stockholm. Turneringen er en lukket 10-mands gruppe, og kravet til IM-norm er for Nikolaj 6½ point - så der bliver ikke råd til at give meget ved dørene i det pænt stærke og spændende felt, hvor i øvrigt en dansker mere er med - nemlig Esben Lund.

Et foreløbigt link til turneringen er her

 

Skaklejr på Tjele
af Jens Capion     24/5-2007

Skaklejr på Tjele fra 1. - 8. juli 2007

Husk at tilmelde jer inden 4.juni hvis i ønsker at deltage. Gå ind på Tjeles hjemmeside www.tjeleefterskole.dk, hvor i kan tilmelde jer. Hvis i ønsker det arrangere (jeg) fælleskørsel med tog for de unge mennesker. Billetprisen deles mellem de unge mennesker således at de store får lidt for deres hjælp med at følge de små.

 

Dara Akdag kadet-DM 2007
af Tom Skovgaard     12/5-2007

Dara Akdag kadet-DM 2007

Turneringen BMS/TSF International Junior Open indeholdt ligesom de foregående år også kampen om det uofficielle danske Kadet-danmarksmesterskab 2007, og som det kan læses på turneringens hjemmeside var der tæt kamp mellem de deltagende kadetter. Men det var BMS Skak's Dara Akdag, der sluttede klart bedst med 4½ af 9 - og dermed vandt Kadet-DM 2007! En flot præstation og en god milepæl for Dara på vejen fremad.

 

Masser af omtale af BMS/TSF Open
af Tom Skovgaard     5/5-2007

Masser af omtale af BMS/TSF Open

Der er fuld mediedækning af vores spændende og stærke "BMS/TSF International Junior Open 2007", som kører hele Bededagsweekend'en! Og live-dækningen af 8 af de 13 partier i hver runde giver også god synlighed - ikke bare i Danmark, men også i Sverige, hvor en af de mest læste og opdaterede skak-sites, "Schackforum" (se nedenfor og links i menuen til venstre), både har direkte link på forsiden til vores live-dækning og har omtale af turneringen - herunder selvfølgelig den unge svenske Nils Grandelius' imponerende resultater. Der har også allerede været både positiv omtale og partier fra turneringen i Politiken og i Berlingske Tidende. Se mere

  • Hos Dansk Skak Union (Nyheder) her
  • Hos svenske Schackforum her
  • På turneringshjemmesiden her

Læs om turneringen og se billeder og partier på turneringssiden - sidstnævnte link ovenfor.

Og skulle nogen mene at turneringens navn er lidt for langt og komplekst - ja så er der klar til, ikke mindst på ovennævnte grundlag, at forsøge at finde en hovedsponsor til næste år, så turneringen fx kan komme til at hedde "Sponsornavn Open 2008" :-)

BMS Skak
Tapeten, Magleparken 5
2750 Ballerup

BMS Skak på Facebook 

Dansk Skak Union 
Kbh. Skak Union 

Klubaften:
Tirsdag kl. 19.00 - 24.00
Juniortræning:
Mandag kl. 17.00 - 18.30